jak wybrac jacht rodzinny

jak wybrac jacht rodzinnyW pewnym momencie, zazwyczaj wiosną, wszyscy stajemy przed trudnym zadaniem wybrania jachtu, który będzie najlepiej odpowiadał naszym wymaganiom. Bogata oferta jachtów do czarteru często przyprawia nas o zawrót głowy, a zamiast myśleć o parametrach żeglarskich, kierujemy się przy wyborze zdjęciami, alb
o zwlekamy z decyzją. A przecież trzeba się spieszyć, żeby wybrać to co się chce, a nie to co zostanie. Aby ułatwić Wam zadanie, dziś rozpoczynamy cykl TOP JACHTY czyli subiektywny przewodnik po naszym zdaniem najlepszych żaglówkach.

Dziś część pierwsza: JACHTY RODZINNE I WYGODNE.

Gdy wypływamy z rodziną lub przyjaciółmi, czyli większą grupą, najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale przy wyborze odpowiedniego jachtu nie bez znaczenia będą też wygoda i łatwość utrzymania porządku.

BEZPIECZEŃSTWO

Zdania są bezpieczenstwo na jachcie-czarter jachtupodzielone jeśli chodzi o rozumienie bezpieczeństwa w przypadku żeglarstwa: jedni stawiają  na dobre balastowanie łodzi jako najważniejsze w razie nagłego niebezpieczeństwa, inni na dobrą manewrowość podczas podchodzenia do portu. Zawsze staramy się unikać potencjalnych niebezpieczeństw, szczególnie gdy decydujemy się na rejs rodzinny z dziećmi, więc skupmy się na odpowiednio dobalastowanej łodzi i wyposażeniu jachtu w niezbędne środki ratunkowe, kapoki dla dzieci i dorosłych.

 WYGODAwygoda wewnatrz jachtu-czarter jachtu

Czy z dziećmi czy w gronie dorosłych, gdy mówimy o wakacjach pod żaglami, wypływamy minimum na tydzień, a często wynajmujemy jacht na dwa tygodnie,  zatem kwestia wygody jest dużo ważniejsza niż przy wypadach weekendowych. Jeśli jedziemy z dziećmi, to wiadomo potrzebny będzie porządny kambuz z kuchenką najlepiej 2-palnikową, wygodnymi szafkami oraz pojemnym i łatwo dostępnym zlewem (może dzieci pozmywają?), przyzwoitych rozmiarów messa oraz stolik, który posłuży nie tylko do jedzenia ale też do gier czy rysowania. Gdy mówimy o dorosłych, ale też dzieciakach powyżej 14 lat, na wygodę składa się wysokość stania czy wielkość toalety. Oczywista oczywistość to, że w naszych warunkach przydaje się ogrzewanie kabinowe, szczególnie w maju czy wrześniu, ale to zazwyczaj jest standardem w czarterowanych jachtach.

PORZĄDEK

porzadek w kambuzie- czarter jachtuŁatwość utrzymania porządku – każdy żeglarz i żeglarka, którzy choć tydzień spędzili większą grupą na ograniczonej przestrzeni jaką niewątpliwie jest wnętrze jachtu, wiedzą jak łatwo zagubić się w wiecznym bałaganie i ciągłym poszukiwaniu potrzebnych rzeczy, dlatego gdy planujemy wynajem jachtu, weźmy pod uwagę odpowiednią liczbę bakist, wygodnych schowków i jaskółek z łatwym dostępem.

 A CO KONKRETNIE WYBRAĆ?

Tyle teorii… a teraz konkretne łodzie, które mają świetne opinie użytkowników biorąc pod uwagę powyższe:

Maxus 24

To nie najnowszy model, ale otwiera nasz ranking jachtów, gdyż jest znany, lubiany i nagradzany (Złoty Gwóźdź Targów Wiatr i Woda, Złoty Pagaj SailForum 2010 i Jacht Roku 2011 Wiatr i Woda). Wygodny dla 6 osób (ale nie 6 dorosłych), czyli swobodnie wchodzi większa rodzina, 2 rodziny 2+1, albo rodzina z dwójką dzieci… a może męski wypad typu „ojcowie i synowie”? Wysokość wnętrza 173 / 185cm nie męczy w dłuższym okresie, stolik duży, wygodny,  koje przy stoliku raczej dla osób lżejszych (dzieci), gdyż mają wystające listewki i przy większym ciężarze są odczuwalne. Co do żeglowania, to w opiniach wielu, jacht łatwy w sterowaniu, bardzo dobrze sprawujący się przy większym wietrze. Przy małym wietrze – nie powala prędkością, ale wybacza błędy, za co nie wprawieni sternicy go cenią. W tym roku będzie miał premierę nowy jacht tego modelu, ale na razie czarterujemy tę żaglówkę i jesteśmy pewni, że na jego pokładzie wakacje na Mazurach uznacie za udane.

U nas dostępny ten:

Maxus 24 czarter

Antila 27 Family

Właściwie wszystkie jachty ze stoczni Antila cieszą się popularnością i zasłużyły sobie na zaufanie żeglarzy, tu wyróżniamy model 27 Family ze względu na podział wnętrza na 3 zamykane kabiny, co daje intymność tak potrzebną gdy decydujemy się na dłuższy rejs w większym gronie. Według katalogu pomieści nawet 8 osób, my doszukaliśmy się opinii, że w 7 osób nadal jest wygodnie, a w messie spokojnie pomieści się cała załoga (szczególnie że wysokość to 185 cm). Z kolei bardzo mała załoga (poniżej 4 osób) oznacza, że przy żeglowaniu jachtem tej wielkości trzeba się napracować. Na dłuższe wypady brakuje trochę prysznica, ale dzieciom to nie przeszkadza a my liczymy na to, że wykąpiemy się w porcie lub popływamy w jeziorzeJ. Wracając do żeglowania- podwyższona stateczność poprzeczna (jacht ma prawie 3m szerokości i 1000 kg balastu) daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ale także pozwala na zwiększenie powierzchni ożaglowania i prędkości przy słabszym wietrze.

P.S. Jeśli nie znajdziecie wersji Family, to normalna też będzie fajnie pływała

U nas model z 2015 z eleganckim wykończeniem wnętrza, polecamy na wakacje (oby pogoda była taka jak na zdjęciu):

Antila 27 Family

Twister 780

Zaprojektowany jako jacht turystyczno-regatowy, więc jest nie tylko wygodny, ale też dość szybki, a zatem każda renomowana wypożyczalnia jachtów powinna go mieć w swej ofercie. Najczęściej czarterowany przez 4-6-osobowe załogi, powyżej 6 osób już traci na wygodzie. Dość dużo jednostek ma już swoje lata, więc trzeba zwracać uwagę na rok produkcji, ale zdecydowanie na plus są opinie związane z szybkością i sportowym zacięciem (zwrotny, chętnie płynie w przechyle, nie wymaga dużo siły do obsługi, przy ostrej żegludze trzyma kurs, i nawet przy słabym wietrze zostawia inne łódki z tyłu, a przy tym daje poczucie bezpieczeństwa). Dużo półek i jaskółek pozwala na utrzymanie porządku, choć niektórzy narzekają, że jest za mało bakist. Podsumowując, to nadal jeden z popularniejszych jachtów, dający sporo radości z pływania, ale z zachowanym bezpieczeństwem, więc można go śmiało polecić.

Aż chce się pływać, prawda?

Twister 780

Fajnych jachtów jest oczywiście więcej, podzielcie się jakimi Wy lubicie żeglować ze względu na ich wygodę i bezpieczeństwo.

A za tydzień zapraszamy na artykuł o mniejszych jachtach.