wyszukiwarka jachtówJak wybrać jacht: subiektywny przewodnik po najlepszych żaglówkach. Cz. 2 – Jachty dla Dwojga

Choć żeglarstwo kojarzy się z ludźmi twardymi i mocnymi, to jednak kiedy ogląda się mgłę unoszącą się nad wodami jeziora o poranku, czy spożywa kolację podziwiając zachód słońca, trudno nie zauważyć, że żeglarstwo jest pełne nie tylko przygód, ale również wypełnione chwilami pełnymi romantyzmu. Zapewne wielu z Was może też przyznać, że przeżyło pierwsze miłości na żeglarskich wyprawach. Żeby jednak nie było aż tak romantycznie, weźmy pod uwagę, że jeśli na łodzi chciałoby się zostać we dwoje, to tak trzeba dobrać żaglówkę. A zatem co brać pod uwagę, żeby romantyczna wyprawa nie skończyła się mordęgą? Dziś z okazji nadchodzących Walentynek w cyklu TOP JACHTY część druga: JACHTY DLA DWOJGA, czyli małe i łatwe – idealne zarówno na podryw jak i na romantyczne chwile.

A zatem popatrzmy na jakie elementy warto zwrócić uwagę szykując się w Rejs we Dwoje.

ROZMIAR ;-)

wyszukiwarka jachtów, czarter mazuryA jednak rozmiar ma znaczenie…Zapewne większość z Was lubi kiedy ożaglowanie osiąga większy rozmiar – no dobra, nadal jednak mówimy o jachtach na Mazurach czy innych jeziorach, a nie o żeglarstwie morskim – więc warto mieć umiar, tym niemniej największą popularnością cieszą się jachty o powierzchni żagli około 20m2. Gdy załoga jest nieliczna, to pamiętajmy, że ożaglowanie oraz obsługę rejsu musimy ogarnąć sami.

 TECHNIKAwyszukiwarka jachtów, czarter mazury

Kiedy jednak w kwestii wielkości jachtu i ożaglowania nie idziemy na kompromis, to zadbajmy o udogodnienia: wszelka mechanizacja będzie mile widziana.  Samoknagujące kabestany, korba czy liny w kokpicie to tylko kilka przykładów przydatnych urządzeń które sprawdzą się w takiej sytuacji. Samowybierający kabestan na decku, i porządna korba ułatwią stawianie masztu. Nie zapominajmy jednak, że mniejszy jacht przełoży się na mniejszy ciężar bomu z żaglem przy odpinaniu i zapinaniu, mniejszy ciężar masztu, a żagle o mniejszej powierzchni będzie łatwiej wybrać, tak samo jak miecz, płetwę sterową itd… Wynajmując jacht sprawdźmy na co możemy liczyć.

RZECZ GUSTU
wyszukiwarka jachtów, czarter mazury, jachty

Rzecz ostatnia do powiedzenia – adepci żeglarstwa (szczególnie gdy płci żeńskiej) lubią „ładne” i „nowe”. Jakkolwiek są to pojęcia subiektywne i podlegające gustom oraz modzie, to jednak można zadbać, aby zarówno wnętrze jak i kadłub łodzi były  zadbane i estetyczne. W tym wypadku lepiej opierać się na zdjęciach faktycznie dostępnych jachtów. Unikajmy armatorów oferujących tylko zdjęcia katalogowe (albo w ogóle brak zdjęć), czy sytuacji gdy rezerwujemy tylko typ jachtu, a nie konkretną jednostkę.

 A CO KONKRETNIE WYBRAĆ?

Tyle teorii… a  co możemy polecić w naszej ofercie, aby spełnić te oczekiwania? Popatrzcie na poniższe zestawienie – prezentujemy jachty przeznaczone dla małych załóg, o długości ok 6,50m i powierzchni ożaglowania około 20m.

Phobos 22 Sport

Choć wnętrze jest bardzo przytulne (wysokość 1,50m), to kokpit nadrabia wygodą, więc jeśli możecie liczyć na dobrą pogodę, to warto wybrać ten jacht – szczególnie gdybyście chcieli się pochwalić swoimi umiejętnościami i szybkością.

U nas dostępny ten:

Phobos 22 sport

corvetta 650

Sasanka 660 Supernova

Jeden z tańszych jachtów występujących w ofercie firm czarterowych, ciągle popularny ze względu na swoją konstrukcję. Sasanka jest również często wybierana do szkółek żeglarskich jako jacht szkoleniowy, zatem na pewno nie będziecie mieli problemów przy jej obsłudze i zapewni dobry start do rozpoczęcia żeglarskiej przygody.My też mamy kilka sztuk dostępnych:)

Corvette 650

Ładna i zgrabna łódź żaglowa, na dodatek z nazwą która miło się kojarzy. Właściwie konstrukcja i właściwości są podobne do Sasanki, z tą różnicą, że oferuje większe wnętrze i kokpit, więc jeśli chcecie zaimponować wygodą, to ten wybór będzie świetny.

A jeśli nie czujecie się pewnie z samodzielną obsługą żaglówki, rozważcie czarter łodzi motorowej. Może to opcja troszkę mniej romantyczną ze względu na pływanie na silniku, ale za to dostarczającą nowych wrażeń i pozwalającą się cieszyć urokami życia na wodzie. Tutaj obsługa rejsu będzie dużo mniej wymagająca a Wy możecie zdecydować się na niewielkich rozmiarów Banta 600, czy zaimponować prawdziwie przestronnymi i eleganckimi wnętrzami w segmencie motorówek, wybierając model Weekend 820 – największa od pozostałych prezentowanych tu jednostek, ale za to wyposażenie techniczne (echosonda, ale też TV z odtwarzaczem DVD) oraz wysoki poziom wykończenia wnętrz na pewno uzasadnia ten wybór:

wekend-820 weekend-820  weekend-820 mazury

Podsumowując, wśród żaglówek dobrze się sprawdzi łódź mała i łatwa w obsłudze, można też rozważyć łodzie motorowe. Fajnych jachtów jest oczywiście więcej niż prezentujemy, podzielcie się jakimi Wy lubicie żeglować gdy wyruszacie w kameralny rejs.

Zapraszamy też do dyskusji o czym chcielibyście przeczytać w następnych odsłonach naszego bloga.